Geoblog.pl    tuktuk    Podróże    Chiny listopad grudzień 2011    RADY KOSZTY I UWAGI: TECHNIKA I ŁACZNOŚĆ

RADY KOSZTY I UWAGI: TECHNIKA I ŁACZNOŚĆ

Polska, Opole
Przejechano 19976 km

INTERNET

Pisaliśmy podczas wyjazdu że mamy duże problemy z podłączeniem tabletu do wifi. Dlaczego? Ponieważ w sieciach typu MCDonald/Starbucks/KFC i większości otwartych darmowych sieci potrzebujesz login i hasło. Sieć jest otwarta (podłączasz się bez problemu, DHCP daje IP), ale w przeglądarce zostajesz przekierowany na jakąś chińską stroną oraz musisz zaakceptować certyfikat.

Aby dostać potrzebne parametry musisz wysłać smsa z chińskiej komórki z odpowiednią treścią pod odpowiedni numer. Skąd się o tym dowiedzieć? No i to jest właśnie ten problem. Dodatkowo które pola na stronie to login a które to hasło. Aha login to numer telefonu.

PRZYKŁADY!!!!!

Jeden przykład który udało mi się rozgryść dla sieci CMCC (bardzo dużo hotspotów):

Sieć CMCC sms na numer 10086 z treścią KTWLAN

Drugi przykład w starbucks stronka była po angielsku i tam są informacje pod jaki numer wysłać sms.

Natomiast w hotelach w pokojach był normalny kabelek z końcówką RJ45. Niestety tablet nie miał tego złącza. Jeśli ktoś ma netbooka to nie ma problemu.

Jest pewna możliwość na ten kabelek w hotelach. Można w niektórych sklepach kupić malutkiego accespointa za 100Y(po targowaniu się) firmy bodajże planet. Urządzenie podobno będzie działać bez żadnej konfiguracji – wystarczy podłączyć kabelek „hotelowy” i będziemy mieć swoje wifi. Czy zawsze działa? Nie wiem nie kupiłem nie testowałem.

TELFONIA

Ponieważ nie mieliśmy sprawnego urządzenia to nie mogliśmy sprawdzić VOIPA np. czy działa SKYPE. Jeśli chodzi o tradycyjne telefony to polskie karty SIM nie pozwalały na wykonanie połączenia do Polski. SMSy zostały wysłane ale podobno nie doszły. Uwaga udało się nam odebrać telefon z Polski (nie wiem jaki koszt).

Kupiliśmy dwie karty China Mobile za 60Y każda. Ale na kartach było tylko trochę ponad 10Y (nowe karty). W mojej starej Nokii karty działały. W telefonie Ewci (nowsza nokia) karty nie działały.

Jeśli chodzi o połączenia to po Chinach mogliśmy dzwonić i wysyłać smsy, jednak telefony i smsy do Polski nie działały.

Przykładowe ceny sprzętu

• 60Y - Karta sim China Mobile – na karcie tylko ponad 10Y

• 35Y – adapter SDCARD ->USB (bardzo przepłaciłem, ale chciałem w ten sposób podziękować za pomoc przy wifi). Normalna cena to ok. 10-15Y (po targowaniu się)

• 115Y – 16GB SDCARD – tyle zapłaciłem za kartę do aparatu. Targowałem się, przed zakupem sprawdziłem kartę. Uwaga w wielu sklepach ceny wywoławcze są ogromne np. 400-500Y. Widziałem też karty 32GB za ok. 100Y ale nie wiem czy to nie jest tzw „fake card” – po zapisie np. 2GB karta przestanie działać

• 100Y – mały Access pointa planet Ethernet->Wifi (cena po targowaniu się)

• 1800Y – 2600Y – zakres cen za nowe małe netbooki (10``). Bez rewelacji, ceny jak w Polsce. Z laptopami również nie ma rewelacji. W Shanghaju jest Europejki Media Markt. Byliśmy ale szału nie ma.

Generalnie ceny sprzętu są wysokie. Szczególnie ceny wywoławcze potrafią „zabić na miejscu”. Musisz mieć jakąś orientację żeby nie przepłacić. No i trzeba bardzo uważać na podróbki. Myślę że łatwiej kupić sprzęt w Polsce niż w Chinach (mamy gwarancje, podobną cenę, itp).

GNIAZDKA

Gniazdka dwufunkcyjne. Nasze końcówki również pasowały (wejście górne). Jednak warto mieć konwerter, bo Chiny są duże i nigdy nie wiadomo jaki będzie standard.

Zasoby: 94 wpisy94 37 komentarzy37 951 zdjęć951 0 plików multimedialnych0

14.11.2015 - 14.11.2015